Nolo kirjoitusvirhe vei tuotteen alennusmyyntiin – katso

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Aika ajoin kauppojen hyllyiltä löytyy tuotteita, joissa on jos jonkinlaisia kirjoitusvirheitä. Usein syynä on kaukainen valmistusmaa, jossa esimerkiksi englanninkieltä ei kovin hyvin tunneta.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Nyt eräs kauppa on joutunut laittamaan tuotteensa alennusmyyntiin niissä olleen alkeellisen kirjoitusvirheen takia. Tuotteen kyljessä oli määrä lukea ”Bird”, mutta tehtaalla se olikin yllättäen kääntynyt muotoon ”Brid”. Esimerkiksi postimerkeissä kirjoitusvirheet nostavat usein tuotteen hintaa ja tekevät siitä keräilyharvinaisuuden. Kaikkien tuotteiden kohdalla moista ilmiötä tuskin on.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.