Poliisi pidätti LEGO-miehen – erikoinen tapahtumasarja jatkuu

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Kerroimme aiemmin tällä viikolla kuinka Siesta Key Villagessa, Floridassa, ajautui rantaan kolmemetrinen lasikuituinen LEGO-ukko. Aiemmin samanlaisia teoksia on ajautunut rantaan esimerkiksi Hollannissa ja Britanniassa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Nyt floridalaisen pikkukaupungin johto ja poliisi ovat ajautuneet tukkanuottasille, koska poliisit ottivat LEGO-miehen haltuunsa ja ”pidättivät” sen. 45-kiloa painava muovimies haluttaisiin kaupungin maskotiksi ja nähtävyydeksi, mutta viranomaiset eivät siihen ole suostuneet.

Poliisin mukaan heidän tulee säilyttää löytötavaraksi luokiteltavaa teosta kolmen kuukauden ajan, The Sarasota Herald-Tribune -lehti uutisoi. Tuona aikana poliisi tutkii kuka teoksen omistaa.



Kuvat: YouTube, Jeff Hindman

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.