Arkkitehti aikoo tehdä kokonaisen talon 3D-tulostimella

Viihdeuutiset Toimittaja:

Uutisoimme hiljattain kolmiulotteisella tulostimella tehdystä käsiaseesta, jolla ammuttiin onnistuneesti. 3D-tulostinta käytetään laajalti jo lääketieteen ja taiteen parissa, mutta nyt siitä ovat innostuneet myös arkkitehdit ja talonrakentajat.

Kuva: YouTube
Kuva: YouTube

Associated Pressin mukaan arkkitehdit lupailevat, että he pystyvät pian suunnittelemaan kokonaan 3D-tulostimella printatuista osista rakennetun talon. Ensimmäiseksi suunnittelupöydälle on noussut seinätön silmukkatalo, sillä 3D-printterillä on helppo tulostaa myös haasteellisia muotoja. Talon rakentamisen arvellaan maksavan viisi miljoonaa dollaria, eli 3,9 miljoonaa euroa.

3D-tulostiminen avulla luodaan virtuaalisia malleja fyysisiksi esineiksi erilaisista materiaaleista. Kolmiulotteinen tulostaminen on jo pitkään ollut arkipäivää ja internetissä on ladattavissa ilmaiseksi erilaisten esineiden tulostusohjeita ja valmiita koodeja. 3D-tulostimen saa ostettua kotiin alle tuhannella eurolla.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.