Star Wars -saaga kuuluu kaikkien aikojen suosituimpiin ja oheistuotteineen eniten rahaa keränneisiin elokuvasarjoihin. Walt Disney -yhtiö osti alkuvuodesta saagan oikeudet, ja uusi Star Wars-elokuva on parhaillaan jo työn alla.

Nyt rahakkaalla Star Wars -fanilla on mahdollisuus hankkia itselleen osa elokuvasarjan ikimuistoista rekvisiittaa. Harrison Fordin esittämän Han Solon käyttämä blaster-pistooli on nimittäin asetettu myyntiin Invaluable-huutokauppasivustolle. Kohteen lähtöhinta on 200.000 dollaria, eli lähes 150.000 euroa.
Huutokauppasivuston mukaan asetta käytettiin Imperiumin vastaisku ja Jedin paluu -elokuvissa, ja se näkyy useimmissa kohtauksissa joissa Harrison Ford on mukana. Myyjä uskoo pyssyn olevan ainoa yksityishenkilön omistama vastaavanlainen Star Wars -elokuvissa käytetty blaster-ase.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Harrison Ford, Star Wars tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.