Sukupuolitautien leviämisen estämiseksi paras keino on käyttää kondomia, joka tietenkin estää samalla ehjänä pysyessään myös ei-toivotut raskaudet. Nyt tavallisen kondomin kanssa käytettäväksi on Yhdysvalloissa kehitetty todella hämmentävä tuote, jonka tarpeellisuus lienee melko kyseenalainen.

Tavallinen kondomi peittää vain miehen sukuelimen, mutta Scroguard-niminen alushousuja muistuttava kondomimainen väline peittää lähes koko lantion. Scroguardia on tarkoitus käyttää yhdessä kondomin kanssa, mutta todellisuudessa sellaisen pukeuminen saa todennäköisesti myös naisseuralaisen pukemaan ylleen – ja poistumaan paikalta.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten kondomi tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.