Suomen euroviisuedustaja Pertti Kurikan Nimipäivät ei selviytynyt jatkoon Euroviisuissa, mutta yhtye on jatkanut ansiokkaasti viisuviikkoaan. Eilen PKN järjesti lehdistötilaisuuden WUK-kulttuurikeskuksessa, joka on Wienin suomalainen kouluyhdistys. Stara oli paikalla.


Vierailun alussa järjestettiin lehdistötilaisuus, jonka jälkeen yhtyeen tähdet siirtyivät tapaamaan koulun oppilaita. Oppilaat olivat opetelleet Aina mun pitää -edustussävelmän ja esittivät sen bändin jäsenille Suomen liput liehuen. Bändin solisti Kari Aalto ei ollut paikalla, ja yhtyeen jäsenet kertoivat miehen olevan sairaana.







Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Euroviisut, Pertti Kurikan Nimipäivät tai laajemmin aihealueesta Euroviisut Viihdeuutiset.