Katolisen kirkon tämänhetkinen johtaja, paavi Franciscus, on monella tavalla epätyypillinen virkansa edustaja. Hän on paitsi ensimmäinen ei-eurooppalainen paavi yli vuosituhanteen, myös edeltäjiään vapaamielisempi.
Nyt paavi Franciscuksesta ollaan työstämässä The Pope -elokuvaa. Häntä näyttelee brittiläinen Jonathan Pryce, jolla on jo aikaisempaa kokemusta uskonnollista johtajaa näyttelemisestä. Mies nähtiin nimittäin uskonnollisen Varpuset-ryhmän johtajan roolissa Game of Thrones -sarjassa.
Netflixin The Pope -elokuvassa nähdään myös Anthony Hopkins. Hän esittää Franciscuksen edeltäjää, paavi Benedictus XVI:tä. Elokuvan ohjaa Fernando Meirelles, jonka aikaisempia töitä ovat Jumalan kaupunki ja Uskollinen puutarhuri. Deadline-sivuston mukaan The Popen kuvaukset alkavat Argentiinassa marraskuussa.
Jonathan Pryce to portray Pope Francis (@Pontifex) in @Netflix movie #ThePope: https://t.co/YYUpFnfahY pic.twitter.com/lif3Q26jc1
— Paste Magazine (@PasteMagazine) September 6, 2017
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten elokuva, Paavi tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.