Belgiassa saatetaan lähipäivinä törmätä todellisissa energiajuomapärinöissä oleviin rikollisiin. Poliisit tutkivat nimittäin ammattilaisesti toteutettua varkautta, jossa Red Bull -juomaa katosi 300 lavan edestä.
Varkaat varastivat yhteensä 11 rekkalastillisen verran energiajuomaa Belgian ja Ranskan rajalla sijaitsevasta teollisuuskiinteistöstä. Varkaus kesti yhteensä 12 tuntia tekijöiden vieraillessa rikospaikalla useita kertoja.
– Vaikuttaa siltä, että 950 000 tölkille on annettu siivet, vitsaili Het Laatste Nieuws -sanomalehti viitaten juoman kuuluisaan sloganiin.
Varastettujen Red Bull -tölkkien arvo on yhteensä noin miljoona euroa. Paikalliset viranomaiset yrittävät parhaillaan tunnistaa epäiltyjä valvontakameran kuvista. Poliisin mukaan on mahdollista, että tekijät ovat saaneet sisäpiirin apua.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Belgia, Red Bull, rikos tai laajemmin aihealueesta Ohhoh! Ruoka.