Mies otti yliannostuksen erektiolääkettä – kärsii nyt erikoisista seurauksista

Ohhoh! Terveys · Tim Isokivi

Erektiolääkkeen yliannostuksesta koituvat vaikutukset eivät välttämättä ole sellaisia kuin saattaisi ensimmäisenä kuvitella. Erään miehen tapauksessa lääke vaikutti peruuttamattomalla tavalla hänen näkökykyynsä.

New Yorkissa asuva 31-vuotias mies oli tilannut verkosta erektiolääkkeenä käytettävää sildenafiilia, jota myydään myös tunnetulla Viagra-nimellä. Annoksen mittaamisen sijaan hän joi lääkettä suuren määrän sen nestemäisessä muodossa suoraan pullosta.

Lääkkeen ottamisen jälkeen alkoivat sivuoireet. Mies alkoi näkemään kaiken punertavan sävyisenä. Retinal Cases -julkaisun mukaan lääkärit selvittivät hänen silmiensä verkkokalvoihin ilmestyneen rakennemuutoksia, mutta eivät ole kyenneet parantamaan vaivaa.

Motherboard-sivuston mukaan miehen ottama lääke ei ollut Viagraa, vaikka jotkut uutislähteet ovat virheellisesti niin raportoineet. Koska erektiolääke oli ostettu internetistä epämääräisestä lähteestä, on mahdollista ettei se ollut lähtökohtaisestikaan puhdasta.

Uusimmat