Julkkisten alastonkuvia levittänyt jäi kiinni – vaaditaan kolmen vuoden tuomiota

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Vuonna 2014 verkkoon vuodettiin Jennifer Lawrencen ja lukuisten muiden tähtien alastonkuvia. Poliisit pidättivät sittemmin viisi niin kutsuttuun celebgate-kohuun yhdistettyä henkilöä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Yksi pidätetyistä on opettajana Yhdysvaltojen Virginian Mechanisvillessä sijaitsevassa high schoolissa työskennellyt Christopher Brannan. Hän myönsi lokakuussa syyllistyneensä identiteettivarkauteen ja suojattuun tietokoneeseen murtautumiseen.

Associated Press -uutistoimiston mukaan liittovaltion syyttäjät vaativat Brannanille nyt kolmen vuoden vankeustuomiota. Hänen uhreihinsa kuuluivat muun muassa näyttelijät Jennifer Lawrence ja Mary Elizabeth Winstead.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.