Maastopyöräilijä yritti rikkoa ennätyksen hyppyrimäessä – huonosti kävi

Urheilu Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Monet viraalina levinneet videot saavat hurjienkin ennätysten rikkomisen näyttämään helpolta. Siksi toisinaan onkin hyvä katsella myös videoita, joissa tempaukset eivät suju suunnitellusti edes ammattilaisilta.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Saksalainen maastopyöräilijä Johannes Fischbach yritti taannoin vaarallisen kuuloisen ennätyksen rikkomista. Hän yritti suorittaa maailman pisimmän hypyn maastopyörällä ajamalla alas mäkihyppyritornista. Hypyn pituuden olisi pitänyt olla 140 metriä.

Valitettavasti Fischbach ei onnistunut laskeutumisessa ja päätyi putoamaan alas kivuliaan näköisesti. Mies on kuitenkin jo parantunut vammoistaan ja osallistui jo viikkoa myöhemmin Saksan alamäkimaastopyöräilyn mestaruuskilpailuun.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Urheilu, Uutiset -osioistamme.