Japanilainen uusi ruokatrendi – täytekakku salaattisisuksella

Ruoka Uutiset Viihdeuutiset Toimittaja:

Sosiaalisessa mediassa on nähty jo vuosia kuvia suositusta vesimelonikakusta. Vesimelonikakussa melonista leikatut kerrokset muodostavat kakun, jonka väleihin laitetaan muita marjoja ja hedelmiä. Yksinkertaisimmassa versiossa vesimelonipala vain päällystetään ja koristellaan terveellisillä herkuilla. Nyt videolla nähdään kuitenkin täytekakku salaattisisuksella.

Monet erikoiset ja näyttävät herkut saavat alkunsa Japanista. Nyt Tastemade Travel -sivuston jakamalla Facebook-videolla nähdään eriskummallinen salaattikakku. Kyseessä on makealta herkulta näyttävä täytekakku, jonka sisältä paljastuukin kasviksilla ja salaatilla täytetty sisus.

Salaattikakut ovat nouseva trendi, joita tarjoillaan Japanissa jo monissa kahviloissa. Tofulla kuorrutettuja kakkuja syödään niin aamupalaksi, lounaalla kuin illalliseksikin. Eniten ne muistuttavat suomalaisten silmiin voileipäkakkua, joka on vain koottu hieman poikkeuksellisemmalla tavalla.

https://www.facebook.com/tastemade.travel/videos/617930122334000/

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , , tai laajemmin samasta aihealueesta Ruoka, Uutiset, Viihdeuutiset -osioistamme.