Lasten hätä näkyy SOS-Lapsikylän chatissa – apua haettiin 400 kertaa viikossa

Lifestyle Kirjoittaja: , toimittaja

SOS-Lapsikylän Apuu-chat avautui vappuaattona kaikille apua tarvitseville 7–12-vuotiaille lapsille. Lapset ovat hakeneet apua chatin kautta jo 400 kertaa ensimmäisen viikon aikana. Apuu-chat on tarkoitettu lapsille tilanteeseen, jossa lapsi kokee olonsa turvattomaksi tai uhatuksi kotona ja tarvitsee apua.

Chatissa ovat vastaamassa SOS-Lapsikylän lastensuojelun ammattilaiset, jotka ohjaavat lapset tarpeen mukaan oman kotikuntansa palveluiden piiriin. Kodeissa ei ole välttämättä turvallista poikkeusoloissa. Monissa perheissä on alkoholiongelmaa ja kotihälytysten määrä on lisääntynyt poliisien mukaan.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Lapset eivät nyt kohtaa arjessaan opettajia, lastentarhanopettajia, nuoriso-ohjaajia tai valmentajia, joille kertoa huolistaan. Heillä ei ole välttämättä ketään, joka näkisi pahan olon, hädän tai mustelmat, SOS-Lapsikylän kehitysjohtaja Kati Palsanen kertoo.

Lapset ovat löytäneet Apuu-chattiin sosiaalisessa mediassa seuraamiensa idolien ohjaamina. Suurimmat huolenaiheet lapsilla ovat liittyneet kaverisuhteisiin, pelkoihin ja huoleen vanhemmista. Moni on myös kaivannut juttuseuraa. Apuu-chat on avoinna joka päivä kello 9-22.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Lifestyle -osioistamme.

.