Lionel Messi haluaa jättää FC Barcelonan – ilmoitti shokkipäätöksestä faksilla

Urheilu Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Maailman tunnetuimpiin jalkapalloilijoihin lukeutuva Lionel Messi on järkyttänyt nykyisen seuransa, faninsa ja joukkuetoverinsa yllättävällä päätöksellä. Hän on kertonut haluavansa jättää FC Barcelona -seuran.

Messin asianajajien kerrotaan lähestyneen FC Barcelonaa faksilla. Siinä jalkapalloilija ilmoitti haluavansa jättää seuran heti. Jalkapalloilijan tämänhetkinen sopimus kestäisi vuoteen 2021 saakka. Messi haluaisi kuitenkin käyttää hyödykseen sopimuksessa olevaa kohtaa, jonka mukaan hän voisi päättää sen joutumatta maksamaan korvauksia.

FC Barcelona tosin uskoo sopimuksen kohdan menneen jo umpeen. Seuran mukaan Messi voisikin jättää seuran ennen sopimuksen varsinaista päättymistä vain maksamalla 700 miljoonan euron arvoisen ulosostohinnan, uutisoi BBC. Kuusi kertaa maailman parhaaksi jalkapalloilijaksi valittu Lionel Messi liittyi FC Barcelonaan 13-vuotiaana. Hän on ehtinyt pelata seuran riveissä jo 20 vuoden ajan.