Juuri nyt! Poliisin verkkosivut ovat kaatuneet – vikaa selvitetään

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Suomen poliisi on tiedottanut, että sen verkkosivut ovat kaatuneet. Poliisin mukaan vikaa selvitetään parhaillaan. Julkiset verkkopalvelut voivat joutua esimerkiksi palvelunestohyökkäyksen kohteeksi, jolloin ne lopettavat toimintansa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Kerroimme noin vuosi sitten samankaltaisesta tilanteesta, jolloin poliisin verkkopalveluiden lisäksi kaatuivat myös Rajavartiolaitoksen ja Verohallinnon sivustot. Tällöin kysymyksessä juurikin oli häiriöitä aiheuttanut palvelunestohyökkäys. Hyökkäystä pyritään yleensä rajoittamaan siten, että sivustoja ei kaatuisi enempää.

– Suomen poliisin neuvontapalvelun tavoittaa arkisin kello 08.00-16.15 numerosta 0295 419 800, viranomaiset tiedottavat Facebookissa.

https://www.facebook.com/Suomenpoliisi/posts/10157207792841513

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.