Presidentti Joe Bidenin koirat poistettiin Valkoisesta talosta – syynä agressiivinen käytös

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yhdysvaltojen preisdentti Joe Bidenin mukana Valkoiseen taloon muuttivat hänen kaksi saksanpaimenkoiraansa, Major ja Champ. Nyt koirat ovat kuitenkin saaneet lähtöpassit presidentin virka-asunnosta. Syynä on Majorin aggressivinen käytös.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Major-koiran kerrotaan käyttäytyneen vaukoontunesti Valkoisessa talossa. Lemmikki oli CNN-uutissivuston mukaan muun muassa haukkunut sekä rynninyt Valkoisen talon työntekijöitä kohti ja yhdessä tapauksessa jopa purrut vartijaa. Puremisvälikohtauksen myötä koira joutui muuttamaan takaisin Bidenin perheen kotiin Delawaren osavaltioon.

13-vuotiasta Champ-koiraa kuvaillaan kahdesta saksanpaimenkoirasta rauhallisemmaksi yksilöksi. Myös Champ passitettiin kuitenkin Valkoisesta talosta Delawareen. Koirien lähdön myötä Valkoisessa talossa ei ole lainkaan lemmikkieläimiä, kuten ei ollut koko Donald Trumpin virkakauden aikana.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.