Tulli valvoi elintarvikkeiden raaka-aineita – mykotoksiinit yleisin hylkäysperuste

Uutiset Toimittaja:

Tullin tuoteturvallisuusvalvonta ei kohdistu ainoastaan sellaisenaan myytävien tuotteiden valvontaan. Valvonnan kohteena ovat myös elintarvikkeiden valmistuksessa käytettävät maahantuodut raaka-aineet, kertoo Tulli.

Tulli valvoi vuonna 2025 erityisesti raaka-aineena maahantuotuja viljoja, marjoja, hedelmiä, vihanneksia, pähkinöitä sekä erikoisraaka-aineita, kuten lisäaineita ja proteiinijauheita. Näytteitä otettiin yhteensä 118 erästä.

Terveydelle haitallisia

Vuoden 2025 aikana Tulli hylkäsi yhteensä 13 elintarviketeollisuuden raaka-aineeksi tuotua erää. Yleisin syy olivat homeista peräisin olevat mykotoksiinit.

Mykotoksiinit ovat terveydelle haitallisia yhdisteitä, joita homesienet toisinaan tuottavat elintarvikkeissa. Toisin kuin homeen tapauksessa, ei mykotoksiineja voi tunnistaa katsomalla, haistamalla tai maistamalla.

Mykotoksiineja löytyi vuonna 2025 eniten yksittäisistä riisi-, hasselpähkinä- pinjansiemen- ja kuivahedelmäeristä. Tulli hylkäsi erät ja esti maahantuonnin.

Vuonna 2025 Tulli hylkäsi myös erilaisia palkokasvieriä sekä liiallisten torjunta-ainejäämien että tuotteista löytyneiden tuholaisten vuoksi. Yksi erä oli ilmoitettu luonnonmukaisesti tuotetuksi, mutta todellisuudessa tuote sisälsi runsaasti torjunta-ainejäämiä.

Maahantuovilla yrityksillä onkin velvollisuus itse huolehtia.

Hylätyksi päätyi myös muun muassa liian suuret pitoisuudet lisäaineita sisältänyt erä säilöttyjä vihanneksia ja liian paljon torjunta-aineita sisältänyt erä kuivahedelmiä.

Jos Tulli löytää tuotteista poikkeamia, jotka eivät täytä hylkäyksen perusteita tai vaadi välitöntä korjaamista, annetaan maahantuovalle yritykselle huomautus.

Huomautuksessa maahantuovaa yritystä muistutetaan kiinnittämään asiaan huomiota omavalvonnassa.

Tulli antoi vuonna 2025 eniten huomautuksia riisieristä. Kymmenen erää sisälsi liikaa torjunta-aineiden jäämiä.

Huomautuksia annettiin Tullin mukaan myös puutteellisista pakkausmerkinnöistä sekä vähäisemmistä torjunta-aine-, mykotoksiini- ja mikrobimääristä.

Tullin tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Savanderin mukaan teollisuusraaka-aineiden tuontieriä hylättiin vuonna 2025 varsin vähän tuontimääriin nähden.

– Maahantuovilla yrityksillä onkin velvollisuus itse huolehtia siitä, että elintarvikkeiden valmistuksessa käytetään vain turvallisia ja vaatimustenmukaisia raaka-aineita. Tullin tuoteturvallisuusvalvonnalla varmistamme, että toimijat ovat huolehtineet omavalvontavelvoitteistaan, Savander kertoo.

Tullin mukaan elintarviketeollisuuden raaka-aineiden valvonta edistää tehokkaasti ruokaturvallisuutta. Raaka-aineet päätyvät suurelle joukolle kuluttajina esimerkiksi osana elintarvikkeita ja ravintola-annoksia.

Lähde: Tulli

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.