Facebook on lanseeraamassa uuden sovelluksen, joka on tarkoitettu erityisesti räppäämisen aloittamisesta kiinnostuneille. Sen ansiosta he voivat helposti riimitellä valmiiden taustojen päälle ja jakaa luomuksensa muille.
Bars-sovellus on varustettu sadoilla ammattilaisten luomilla taustoilla. Käyttäjät voivat nauhoittaa taustojen päälle enintään 60 sekunnin pituisia räppejään. Omat videot voi tallentaa kameran rullaan ja halutessaan jakaa sovelluksen TikTok-tyylisessä syötteessä, jossa muut käyttäjät voivat lopputuloksesta pitäessään tykätä niistä.
Techcrunch-sivuston mukaan sovellus auttaa aloittelevia räppäreitä tarjoamalla heille riimejä, minkä lisäksi ulosantiin voi lisätä autotune-tehosteen ja videoon erilaisia visuaalisia efektejä. Challenge mode, eli haastetila -ominaisuudessa puolestaan freestyle-riimitellään sovelluksen ehdottamien sanojen pohjalta. Bars on toistaiseksi saatavilla vain iPhonelle suljettuna beta-versiona, mutta sovelluksen luvataan ilmestyvän tulevaisuudessa kaikkien halukkaiden kotiräppäreiden käyttöön.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Facebook, hiphop tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Viihdeuutiset -osioistamme.