Alkon myynti laski kesällä – alkoholittomien myynti yhä rajussa kasvussa

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Kerroimme Alkon litramyynnin vähentyneen kesäkuussa helteestä huolimatta. Trendi näyttää jatkuneen myös heinäkuulle. Alkon myyntivolyymi heinäkuussa oli 8,4 miljoonaa litraa laskien edellisvuoden heinäkuuhun verrattuna 3,7 prosenttia.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Erityisesti punaviinien, valkoviinien sekä kirkkaiden ja väkevien viinojen myynti väheni. Sen sijaan roseeviinien, kuohuviinien ja lonkeroiden myynti kasvoi. Alkon alkoholittomien juomien myynti kasvoi 26,1 prosenttia.

Suomalaiset nauttivat kesästä ilman rajoituksia ravintoloiden terasseilla ja tien päällä matkustellen. Koronan aikakausi on vähentänyt Alkon myyntilukuja koko vuoden ajan. Tammi-heinäkuussa Alko myynti oli 51,9 miljoonaa litraa, noin kaksi prosenttia vähemmän verrattuna viime vuoteen.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.