Varsinais-Suomen Paraisissa sijaitsevalla merialueella ehdittiin maanantaina huolestua mahdollisesti merihätään joutuneesta henkilöstä. Tapauksella oli kuitenkin lopulta onnellinen loppu.
Merivartiosto kertoi Twitter-julkaisussaan saneensa maanantai-iltana hälytyksen Muddaisfjärdenilta, jossa oli havaittu tyhjänä vedessä ajelehtinut vene. Veneen omistajaa etsittiin alueella veneiden ja ilma-alusten avulla. Hädässä olevaa ihmistä ei kuitenkaan onnistuttu löytämään alueelta.
Merivartiosto kertoi myöhemmin Twitterissä tavoittaneensa lopulta veneen omistajan. Kukaan ei ollut merivartioston mukaan hädässä, joten epävarmuustilanne osoittautui vääräksi hälytykseksi.
Ajelehtineen veneen omistaja tavoitettu. Ketään ei ollut hädässä. #meriraja
— Merivartiosto – LSMV (@meriraja) October 11, 2021
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten meri, merivartiosto, vene tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.