Suomen taivaalla voi tämän viikon aikana näkyä hävittäjälentokoneita ja valoilmiöitä. Niiden taustalla ovat Ilmavoimien Ilmataktiikka 22 -lentotoimintaharjoitukset, jotka alkoivat maanantaina 2. toukokuuta.
Ilmavoimien kevään suurimman lentoharjoituksen päätukikohta on Siilinjärven Rissalassa. Siihen osallistuvat kaikki ilmavoimien joukko-osastot. Harjoitusvastustajaa simuloivien koneiden tukikohta on Rovaniemellä.
Harjoituksissa mukana on yhteensä 24 F/A-18 -monitoimihävittäjää, kaksi Hawk-suihkuharjoituskonetta sekä kuletus- ja yhteyskonekalustoa. Lennot tapahtuvat päivittäin kello 9-20, ja lentotoiminta päättyy perjantaina kello 14 mennessä. Harjoituksiin liittyy sekä lentoja matalilla lentokorkeuksilla että yli kymmenen kilometrin korkeudessa suoritettavia yliäänilentoja.
Harjoituksissa käytetään myös lentokoneiden omasuojajärjestelmiin lukeutuvia soihtu- ja silppuheitteitä. Soihdut voivat näkyä taivaalla kirkkaina valoilmiöinä. Silppu puolestaan voi aiheuttaa vääriä säätutkahavaintoja.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten F18 Hornet, hävittäjä, ilmavoimat tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.