Hurja näky videolle: Valtava pyton ylitti autotietä

Viihdeuutiset Toimittaja:

Floridalaisessa kansallispuistossa liikkeellä ollut nainen törmäsi taannoin näkyyn, joka voisi olla suoraan vitsikirjasta. Hän näki valtavan kokoisen käärmeen ylittämässä tietä.

Kimberly Clarkin sosiaalisessa mediassa jakamalla videolla autotien keskellä nähdään ensin tumma viiva, jota voisi luulla esimerkiksi puunapalaseksi. Pian hahmo kuitenkin liikahtaa. Se osoittautuu arviolta lähes viisimetriseksi burmanpytoniksi, joka luikertelee sulavasti tien toiselle puolelle.

Clark kuvaili NBC-uutissivustolle tilannetta uuden vuoden parhaaksi luontohetkeksi omalta osaltaan. Hän ilmoitti näystä myös viranomaisille. Alun perin lemmikkeinä pidetyt ja omistajiensa hylkäämiksi joutuneet burmanpytonit on luokiteltu Floridassa haitalliseksi vieraslajiksi.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.