Poliisi tutkii erikoista rikosta – leipomosta varastettiin seitsemän kakkua

Ruoka Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Mittava kakkuvarkaus puhututtaa perinteiseen Mardi Gras -juhlaan valmistautuvassa yhdysvaltalaiskaupungissa. Louisianan New Orleansissa sijaitsevasta leipomosta varastettiin niin paljon kakkuja, kuin tekijä vain kykeni kantamaan.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Murtovaras iski Bittersweet Confections -leipomoon tammikuun loppupuolella. Associated Press -uutistoimiston mukaan varas vei mennessään yhteensä seitsemän loppiaiskakkua. Lisäksi mukaan päätyi käteistä rahaa ja laatikollinen vodkaa.

– Meidän loppiaiskakkumme ovat vaan niin hyviä. Mutta olkaa kilttejä ja tulkaa mielummin ostamaan niitä liikkeemme ollessa auki, leipomon sosiaalisen median tilillä kerrottiin.

Englannin kielellä King’s cake -nimellä tunnettu loppiaiskakku on merkittävä osa Mardi Gras -juhlaa. Mardi Grasia vietetään laskiaistiistaina eri puolilla maailmaa, muun muassa New Orleansissa. Kaupungissa Mardi Grasin vietto huipentuu värikkääseen karnevaaliin.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Ruoka, Uutiset -osioistamme.