Levoton Tuhkimo on alkuvuoden katsotuin elokuva – näin Neumann kommentoi elokuvaa

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Ikonisesta Dingo-yhtyeestä ja sen keulakuva Pertti ”Nipa” Neumannista kertova Levoton Tuhkimo -elokuva ylitti 100 000 katsojan rajan toisena viikonloppunaan ja jatkoi katsotuimpana elokuvana. Loppiainen mukaan lukien elokuva on kerännyt jo 116 500 katsojaa. Elokuva sai ensi-iltansa 25. joulukuuta. Katso alla olevalta videolta Neumannin kommentit elokuvasta.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

– Ihmiset haluavat sittenkin elää ja kokea kaikkea sitä nostetta, ja hyvää fiilistä ajassa, jonka Levoton Tuhkimo -elokuva välittää katsojalleen. Voin vain aidosti ihmetellä, miten tämä elokuva ja sen tuoma atmosfääri ovat tempaisseet mukaansa jo huomattavan määrän uutta sukupolvea. On ollut jopa liikuttavaa nähdä somekuvia kolmen eri sukupolven ryhmistä leffaa katsomassa, Neumann kommentoi.

Levoton Tuhkimo -elokuva keskittyy Pertti ’Nipa’ Neumannin elämään sekä Dingon räjähdysmäiseen läpimurtoon, suosion vuosiin, mutta myös äkilliseen tuhoon. Elokuvan pääosaa Neumannia esittää Saku Taittonen. Pepeä näyttelee Alvari Stenbäck, Jonttua Emil Kihlström, Peteä Samuel Kujala, Quuppaa Valtteri Lehtinen ja Eveä Mauno Terävä. Nipan tyttöystävän Marikan roolissa nähdään Ronja Keiramo, manageri Lasse Norreksena Elias Salonen ja tuottaja Pave Maijasena Reino Nordin.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.