Väite realitytähden kuolemasta leviäsi jälleen – viimeksi oli hakkerin tekemä pila

Viihdeuutiset · Terhi Piiroinen

Unelmien poikamiestyttö -sarjaan vuonna 2015 osallistunut Josh Seiter on julistettu kuolleeksi hänen omilla sosiaalisen median tileillään. Uutinen on herättänyt epäilyksiä, sillä hänen historiaansa kuuluu sekä valehtelua että samankaltainen kuolemaan liittyvä huijaus kaksi vuotta sitten.

Äskettäin Josh Seiterin Twitter- ja Instagram-tileillä julkaistiin viesti, jonka mukaan hänet löydettiin tajuttomana hotellihuoneestaan Meksikossa. Viestin mukaan hänet todettiin kuolleeksi pian sairaalaan saapumisen jälkeen. Alun perin viesti ei sisältänyt tarkempia tietoja eikä lähteitä, mutta se on myöhemmin päivitetty kertomaan, että hänet löydettiin hotellisviitin uima-altaasta Monterreyssä, Meksikossa.

Kuolinsyyksi kerrottiin sydämenpysähdys. Kuolemantapauksen ympärillä on paljon avoimia kysymyksiä, kuten missä hotellissa hän oli, missä sairaalassa hänet todettiin kuolleeksi ja kuka tiedotti hänen kuolemastaan. Epäilykset johtuvat siitä, että Seiterin maine on hieman kyseenalainen. Vuonna 2023 hänen Instagram-tilillään julkaistiin viesti, jossa hänen perheensä väitti hänen tehneen itsemurhan. Pian kuitenkin kävi ilmi, että hän oli elossa, ja hän itse selitti tapauksen olleen hakkeroinnin tulosta. Moni kuitenkin epäili, että kyseessä oli hänen itsensä järjestämä huijaus.