Katolinen nunna René Parman täytti 105 vuotta sunnuntaina 21. syyskuuta. Ohion osavaltiossa Yhdysvalloissa asuva Parman juhlisti merkkipäivää etukäteen golfkentällä.
Kyseessä on perinne, joka on jatkunut jo vuosikymmenten ajan. Parman teki päätöksen ryhtyä nunnaksi 18-vuotiaana ja vietti seuraavat vuosikymmenet toimien opettajana kouluissa eri puolilla Ohiota.
Hän tutustui golfaamiseen nelikymppisenä. Parman rakastui oitis urheilulajiin.
– Golfkenttä on upea paikka viettää aikaa. Se on erittäin meditatiivinen. Kyseessä on kaunis paikka täynnä nurmikkoa, kukkia ja hiljaisuutta, Parman kuvaili WKBN-uutismedialle.
Nunna on jatkanut golfharrastusta, vaikka hän on nykyään näkövammainen. Hän saa apua pallon löytämisessä muilta pelaajilta.
Parman harrastaa golfaamista edelleen viikoittain, ja hän on perehdyttänyt lajin pariin myös nuorempia kollegoitaan.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten golf, nunna, vanhus tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.