Nyt tuli poliisilta tiukka viesti sähköskuuttien käyttäjille

Uutiset Toimittaja:

Sähköpotkulaudat ovat palanneet katukuvaan monissa suomalaiskaupungeissa keväisten säiden myötä. Poliisi on muistuttanut sähköpotkulautailun säännöistä ja muiden tienkäyttäjien huomioimisesta.

Sähköpotkulautailun säännöt ovat pitkälti samat kuin polkupyöräilyssä. Ajaa tulee joko pyörätietä tai autotietä pitkin.

Jalkakäytävällä ajaminen ei ole sallittua. Poliisi voi määrätä jalkakäytävällä sähköpotkulautailevalle 60 euron arvoisen liikennevirhemaksun.

Sähköpotkulautailussa ja pyöräilyssä on voimassa 0,5 promillen rattijuopumusraja. Poliisi voi 1. elokuuta 2025 voimaan tulleen lakimuutoksen seurauksena puuttua päihtyneenä ajamiseen entistä helpommin.

Poliisi voi nykyään estää päihtynyttä henkilöä ajamasta sähköpotkulaudalla. Päihtyneelle kuljettajalle voidaan määrätä 200 euron suuruinen liikennevirhemaksu.

Toisen henkilön kuljettaminen sähköpotkulaudalla on kiellettyä. Kaakkois-Suomen poliisilaitoksen ylikonstaapeli Alex Bruunin mukaan kyseessä on yksi yleisimpiä ilmiöitä, joihin poliisi joutuu puuttumaan sähköpotkulatailussa.

– Tätä tapahtuu usein etenkin koulujen läheisyydessä, kun nuoret kulkevat laudoilla lounastauolle kaupunkiin yms. Kaverin kuljettamisesta poliisi voi määrätä 60 euron liikennevirhemaksun, Bruun kommentoi poliisin tiedotteessa.

Viime vuonna voimaan tullut lakiuudistus asetti myös ikärajan sähköpotkulautailulle. Vain 15 vuotta täyttäneet henkilöt saavat kuljettaa yli 15 kilometrin tuntinopeudella kulkevia lautoja.

Lasten ja nuorten vanhempien vastuulla on huolehtia, etteivät alaikäiset käytä sähköpotkulautaa.

– Viime vuonna annettiin useampi 60 euron liikennevirhemaksu huoltajille, jotka olivat luovuttaneet skuutin alle 15-vuotiaan lapsen käyttöön, Bruun kertoo.

Nuoria kuljettajia jää toisinaan kiinni myös sähköpotkulaudan virittämisestä. Jos sähköpotkulauta kulkee yli 25 kilometrin tuntinopeutta, luokitellaan se moottorikäyttöiseksi ajoneuvoksi.

Moottorikäyttöisen ajoneuvon kuljettamiseen voidaan vaatia ajo-oikeus ja liikennevakuutus. Bruunin mukaan kuljettaja voi siis syyllistyä kulkuneuvon kuljettamiseen oikeudetta.

Ylikonstaapeli muistuttaa erityisesti vuokrattavien sähköpotkulautojen käyttäjiä oikeaoppisesta pysäköimisestä. Pysäköidystä sähköpotkulaudasta ei tule aiheutua haittaa muille tienkäyttäjille.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.