Kuluvan kevään lämpöennätykset paukkuivat vappuna ja viikonlopun aikana, kuten etukäteen osattiin jo odottaa. Ennätykset menivät uusiksi useampaan otteeseen perjantain ja lauantain aikana.
Vappupäivänä 1. toukokuuta lämpimintä oli maan etelä- ja länsiosassa. Salossa mitattiin 21,8 astetta, joka oli kevään 2026 siihen asti korkein mitattu lukema Suomessa.
Kesäkelit saapuivat jo ennakkoon
Lämpöennätys meni uusiksi jo seuraavana päivänä. Lauantaina 2. toukokuuta Mäntsälän Hirvivaaran havaintoasemalla mitattiin Forecan mukaan 23,7 astetta.
Lahden Soperkorven havaintoasemalla mitattiin lauantaina 23,1 astetta. Tasan 23 astetta mitattiin Heinolassa, Mikkelissä ja Tohmajärvellä.
Lähelle päästiin myös Varkauden Kosulanniemen havaintoasemalla, jossa mitattiin 22,9 astetta. Vihdin Maasojassa mitattiin 22,8 astetta, Espoon Nuuksiossa ja Hyvinkään Hyvinkäänkylällä 22,7 astetta ja Nurmijärven Röykkässä 22,6 astetta.
Vappu 2026 oli lämpimin sitten vuoden 2008. Tuolloin Puumalassa mitattiin 23,4 astetta.
Ruotsissa helleraja paukkui kirkkaasti.
Kaakkois-Ruotsissa mitattiin vappupäivänä jopa hellerajan ylittäneitä lämpötiloja. Oskarshamnin havaintoasemalla mitattiin peräti 28,6 astetta, Kalmarissa 27,5 ja Målillassa 26,7 astetta.
Myös Etelä-Norjassa mitattiin jo vappuaattona eli 30. huhtikuuta yli 25 asteen lämpötiloja.
Sää viilenee Suomessa alkuviikolla, ja pohjoisessa on merkkejä jopa takatalvea muistuttavista keleistä. Tämänhetkisen ennusteen mukaan sää on kuitenkin jälleen lämpenemässä viikonloppua kohti.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten kevät, Vappu tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.