Pohjanmaalla nähtiin sunnuntaina vaarallinen tilanne. Useista rikoksista epäilty mies pakeni poliisia varastetulla autolla 21. kesäkuuta, Pohjanmaan poliisilaitos kertoo.
Tapahtumat saivat alkunsa Kokkolassa iltapäivällä. Epäilty moottorikulkuneuvon käyttövarkaus tapahtui epäillyn otettua ajoneuvon koeajolle ja jätettyä sen palauttamatta.
Useita vaaratilanteita
Poliisi havaitsi auton myöhemmin samana iltana Pietarsaaresta liikennevalvonnan yhteydessä. Epäilty lähti pakenemaan autolla nähtyään poliisipartion.
Epäilty ajoi autolla jalkakäytävää pitkin Pietarsaaren keskustaan kohti. Hän ei noudattanut poliisin antamaa pysäytysmerkkiä.
– Epäilty jatkoi ajoa varastetulla autolla ja pakeni poliisipartioita useissa tilanteissa, poliisin tiedotteessa kuvaillaan.
Miehen ajotapaa kuvaillaan toistuvasti vaaralliseksi muulle liikenteelle ja sivullisille. Epäilty ajoi taajama-alueella huomattavaa, enimmillään noin 60 km/h sallitun rajan ylittävää ylinopeutta.
Epäilty puhalsi alkometriin lukeman 0,46 mg/l.
Pakomatkan aikana epäilty ajoi useaan otteeseen myös vastaantulevien kaistalla sekä pyöräteillä. Lopulta poliisi sai miehen kiinni.
Epäilty puhalsi alkometriin lukeman 0,46 mg/l. Hän vastusti poliisia kiinniottotilanteessa uhkaavalla käytöksellä.
Poliisi epäilee miestä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä rattijuopumuksesta, niskoittelusta poliisia vastaan, huumausaineen käyttörikoksesta sekä kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Välikohtaus ei ollut viikon ainoa, sillä myös juhannus oli Pohjanmaalla kiireinen poliisin näkökulmasta. Pelkästään juhannusaattona kirjattiin Pohjanmaan poliisilaitoksen mukaan yhteensä 251 tehtävää.
Kiinniotettu puri poliisia
Juhannusaaton tehtävistä poliisi nosti esiin muun muassa tapauksen, jossa sekavasti käyttäytynyt mies vastusti kiinniottoa puremalla konstaapelia käteen.
Poliisi epäilee miestä virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.
Perjantain ja lauantain välisenä yönä poliisi tavoitti neljä rattijuoppoa. Rattijuopumuksista kaksi oli tekomuodoltaan törkeitä ja kolmessa tapauksessa epäilty oli alle 18-vuotias.
Lähde: Poliisi
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten liikenne, Poliisi Suomi tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.