Keskiviikkoiltana seurataan perseidejä ja osittaista auringopimennystä

Uutiset Toimittaja:

Keskiviikkoiltana ja torstain vastaisena yönä voidaan seurata näyttäviä taivaankannen ilmiöitä. Illalla Suomessa nähdään osittainen auringonpimennys ja yön aikana perseidien parven tähdenlentoja.

Sään ennustetaan olevan suosiollinen tähdenlentojen seuraamisen kannalta. Sää on nimittäin selkenemässä yöksi koko maassa, muistuttaa Foreca.

Älä vahingoita silmiä auringonpimennyksesä

Auringonpimennyksen suhteen sää voi olla haastavampi. Auringonpimennyksen aikaan erityisesti maan etelä- ja keskiosassa voi liikkua vielä jonkin verran hajanaista pilvisyyttä iltapäivän sadekuurojen jäljiltä.

Kaukanakin olevat polvet voivat häiritä auringonpimennyksen näkemistä. Auringonpimennys ajoittuu Suomessa lähelle auringonlaskua, jolloin aurinko on jo erittäin matalalla horisontissa.

Auringosta peittyy keskiviikkoiltana koko Suomessa 83-85 prosenttia eli suurin osa. Kokonaista auringonpimennystä päästään seuraamaan esimerkiksi Espanjassa, Portugalissa ja osassa Islantia sekä Grönlantia.

Vaikka keskiviikon auringonpimennys ei ole Suomessa täydellinen, on näinkin lähellä täydellistä oleva pimeys maassamme harvinainen. Seuraava vastaava pimennys nähdään Suomessa vasta vuonna 2036.

Auringonpimennystä ei tule seurata paljain silmin.

Auringonpimennys alkaa Suomessa hieman ennen kahdeksaa ja päättyy noin puoli kymmeneen mennessä. Auringonpimennyksen syvin vaihe on kello 20.30-21.00 välillä. Maksimihetki on esimerkiksi Utsjoella kello 20.37. Helsingissä maksimihetki koittaa kello 20.52.

Auringonpimennystä ei tule seurata paljain silmin. Pimennystä voi katsella turvallisesti CE-merkittyjen ja EU:n henkiösuojadirektiivin mukaisilla pimennyslaiseilla, suodatinkalvoilla varustetuilla kameroilla, kiikareilla ja kaukoputkilla tai hitsarinlaseilla numero 14.

Auringonpimennys suoratoistetaan mahdollisuuksien mukaan Ursan Youtube-kanavalle, tähtitieteellinen Yhdistys Ursa kertoo.

Keskiviikon ja torstain välisenä yönä koittaa lisäksi perseidien tähdenlentoparven maksimi. Enimmillään tähdenlentoja on mahdollista nähdä aamuyöllä noin 60 kappaletta tunnin aikana.

Perseidien tähdenlentoparvi on aktiivisimmillaan kuluvalla viikolla arkipäivien ajan eli 10.-14. elokuuta. Tähdenlennot näkyvät Oulun eteläpuoleisessa Suomessa, sillä pohjoisempana yöt ovat edelleen valoisia.

Lähteet: Foreca, Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.