U2:n tuleva levy hukassa

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Kaikkien aikojen menestynein irlantilaisyhtye U2 on kadottanut tulevan levynsä kappaleet sisältäneen cd-levyn. Levy katosi kun bändi oli kuvaamassa musiikkivideota Nizzassa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Nyt hukassa on bändin mukaan koko tulevan levyn kappaleet, joita on työstetty kaksi vuotta. Bändi pelkää nyt kappaleiden päätyvän internetiin jo ennen albumin julkaisua.

Kyseessä voi kuitenkin olla mainostemppu, jolla levylle pyritään saamaan mahdollisimman paljon mediatilaa ennen julkaisua. Samaa keinoa on käytetty jo useasti viime vuosina. Myös Suomessa. Tunnetuin ”mainosvarkaus” totutettiin Eminemin tuoreimman levyn kanssa. U2 luonnollisesti kiistää mainosväitteet.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.