Peliyhtiö meni liian pitkälle: Julkaisi orja-aiheisen Tetriksen

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Tanskalainen peliyhtiö Serious Games Interactive on julkaissut netissä Tetris-pelin, jossa pelaajan täytyy asetella tummaihoisia orjia laivaan. Playing History: Slave Trade -niminen peli sai odotetusti raivostuneen vastaanoton.

Pelin kehittäjät ovat puolustelleet orja-Tetristä sillä, että se on heidän mielestään opetuksellinen ja valistava. Heidän mielestään pelissä ei ole mitään rasismiin viittaavaa, sillä pelin aiheena on historiallinen tapahtuma.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Daily Mail -lehden mukaan pelistä nousi välittömästi niin suuri negatiivinen kohu, että yhtiö joutui poistamaan sen netistä.Yhtiön toimitusjohtaja Simon Egenfeldt-Nielsen kertoi olleensa vastahakoinen pelin poistamisen suhteen, sillä hän ei nähnyt siinä mitään loukkaavaa.

Pelin poistamisesta huolimatta pahamaineinen Tetris on edelleen myytävänä Steam-pelikaupassa. Egenfeldt-Nielsen on pyytänyt julkisesti anteeksi peliyhtiönsä aiheuttamaa mielipahaa ja hän on vakuuttanut, ettei pelin tarkoituksena ollut loukata ketään.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.