Jalankulkija harhaili pyöräkilpailuihin – aiheutti rajun onnettomuuden

Urheilu Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Italiassa parhaillaan käynnissä olevassa Tirreno-Adriaticossa nähtiin onnettomuus, joka olisi ollut vältettävissä. Sen aiheutti pyöräilijöiden reitille harhaillut jalankulkija.

Jalankulkija ylitti tietä aivan Bora-Hansgrohe -joukkueen ajajien nenän edestä. Jalankulkija jäi pyöräilijöiden alle, ja ajajat Oscar Gatto ja Rafal Majka kaatuivat asfaltille.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Gatto ja Majka onnistuivat matkaansa kierroksen loppuun saakka. BBC:n mukaan jalankulkija joutui sairaalaan mutta selvisi niin ikään lievin vammoin.

Kyseessä ei ollut ainoa vaaratilanne kilpailun aikana. Samankaltainen onnettomuus meinasi tapahtua naisen kävelytettyä koiraansa ajoreitillä.

 

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Urheilu, Uutiset -osioistamme.

.