Suomalaistutkimus: Runsaasti videopelaavat nuoret ovat muita lihavampia

Digi Lifestyle Terveys Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Oulun yliopisto on toteuttanut tutkimuksen, jonka mukaan nuorten miesten fyysinen aktiivisuus on vähentynyt ja istuminen lisääntynyt. Yhtenä syynä ovat tietokone- ja videopelit. Vähäinen fyysinen aktiivisuus ja suuri istumisen määrä ovat yhteydessä ylipainoon.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Tuoreen väestötutkimuksen mukaan paljon videopelejä pelaavien nuorten miesten elintavat ovat heikommat kuin vähemmän pelaavilla ikätovereilla. Paljon pelaavat olivat useammin lihavia, eli heidän painoindeksinsä oli yli 30. Syy on yksinkertaisesti se, että yli kolme tuntia päivässä pelaavat nuoret eivät ole tarpeeksi aktiivisia fyysisesti ja heidän ruokailutottumuksensa ovat huonot.

– Nuoruuden ylipainon tiedetään johtavan usein aikuisiän lihavuuteen ja terveysongelmiin. Tästä syystä on hyvä tunnistaa ja lisätä tietoisuutta eri istumiskäyttäytymisen muotojen vaikutuksesta elintapoihin, Oulun yliopistosta huomautetaan.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Lifestyle, Terveys -osioistamme.