Kananugeteista unohtui dippikastike – mies soitti pommiuhkauksen McDonald’siin

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Ravintolatilauksesta unohtunut dippikastike harmittaisi ketä tahansa, mutta eräs yhdysvaltalainen mies suhtautui taannoin asiaan suorastaan rikollisen raskaasti. Hän uhkasi McDonald’sin työntekijöitä hampurilaisravintolan tuhoamisella.

Robert Golwitzer Jr. oli lauantai-iltapäivästä tilannut nugettiaterian Iowan Ankenyn McDonald’s-ravintolasta. Kuten toisinaan käy, oli dippikastike päässyt unohtumaan tilauksesta. Golwitzer soitti McDonald’siin, mutta perinteisen reklamaation tekemisen sijaan hän uhkasi räjäyttää ravintolan ja vihjaili työntekijän lyömisellä.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Ravintola suhtautui uhkaukseen vakavasti ja ilmoitti asiasta poliisille. Poliisi selvitt Golwitzerin henkilöllisyyden helposti soittamalla numeroon, josta hän oli uhkauksen tehnyt. Pommiuhkauksen tekemisen myöntänyttä 42-vuotiasta miestä syytetään WHO 13 -uutissivuston mukaan perättömän räjähde-epäilyn aiheuttamisesta.

 

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.