Ruka aloittaa laskettelukauden tänään. Avajaisviikonloppuna aukeavat aiempien vuosien tapaan Saaruan rinteet numero 12 ja 13. Hisseistä käytössä on SaaruaExpress -tuolihissi ja Saarua III -tuolihissi.
– Lisäksi Village-2-Valley maisemagondoli kuljettaa laskettelijat, jalankulkijat ja pyöräilijät päivittäin tunturiin ja sen yli, Rukalta tiedotetaan.
Hissit ovat avoinna päivittäin kello 09.30–19:00. Avajaisviikonloppu on täynnä ohjelmaa, ja alueella järjestetään samaan aikaan Arctic Weekend -tapahtuma.
Myös Levin laskettelu- ja maastohiihtokausi startataan säilölumen turvin tänään. Rinne aukeaa eturinteille. Lsäksi Levi Golfille aukeaa kolmen kilometrin pituinen maksuton säilölumilatu.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Levi, Ruka tai laajemmin aihealueesta Matkailu.