Alakoulun opettaja umpikännissä tunnilla – puhalsi 2,4 promillea

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yhdysvaltojen Kaliforniassa asuva toisen luokan opettaja pidätettiin, koska hänen epäillään ajaneen kouluun humalassa ja opettaneen oppilaita, vaikka veren alkoholipitoisuus on ollut yli kaksi kertaa sallitun rajan yli.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Nuestron peruskoulussa opettanut 57-vuotias Wendy Munson pidätettiin kesken koulupäivän kello 8:20. Poliisien mukaan viranomaiset kutsuttiin kouluun, koska yhden opettajan väitettiin olevan alkoholin vaikutuksen alaisena. Munson epäonnistui raittiuskokeessa. Meni kuitenkin vielä kaksi tuntia, ennen kuin naiselle päästiin tekemään puhalluskoetta.

Hänen promillemääränsä oli 2,4. Nuestro Elementary School Districtin superintendentti sanoi vanhemmille lähetetyssä kirjeessä, että kun Munson pidätettiin ja hänet saatettiin pois kampukselta ilman muita välikohtauksia, CBS News raportoi.

– Oppilaidemme turvallisuus ja hyvinvointi ovat edelleen tärkein prioriteettimme, tiedotteessa vakuuteltiin.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.