Kenguru loikki talon uima-altaan vierellä – poliisi nappasi kiinni

Kenguruita elää luonnonvaraisena Australiassa ja Uudessa-Guineassa, mutta toisinaan niihin törmätään myös yllättävissä paikoissa. Taannoin eräässä floridalaisessa asuintalossa nähtiin loikkimassa kenguru.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Hätäkeskus sai Floridan Tampassa soiton naiselta, joka kertoi isohkon kengurun liikkuneen talon käytävillä. Asukkaat olivat sulkeneet eläimen aidatun uima-allasalueen sisälle. Paikalle hälytetty poliisi otti kengurun kiinni.

Viranomaiset selvittivät kengurun omistajan. Kengurun pitäminen lemmikkinä on Floridan lain mukaan sallittua, mikäli lupa-asiat ovat kunnossa. NBC-uutissivuston mukaan tiedossa ei ole, kuinka Hopper-niminen kenguru oli päässyt karkuteille.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.