Vappua on saatu viettää suuressa osassa maata tänään varsin aurinkoisissa, mutta kylmissä merkeissä. Kevään lämpimistä toukokeleistä ei ole kuitenkaan vielä tietoakaan, sillä nyt Suomen säätilaan iskee huomattava muutos. Luvassa on nimittäin tuulta ja tuiskua.
Yleisradion meteorologi Aleksi Lohtander kertoo, että Suomeen iskee perjantaina poikkeuksellinen säärintama, joka tuo tullessaan kylmää säätä, vesi- ja räntäsateita sekä paikoin sankkojakin lumisateita. Ennusteen mukaan Lappiin voi olla tulossa jopa 15 senttiä uutta lunta, joten voidaan perustellusti puhua takatalvesta. Lumisateita voi tulla Oulun, Kainuun ja Koillismaan alueilla.
Tämänhetkisen ennusteen mukaan kylmää säätä ja sateita on luvassa tulevan viikonlopun lisäksi myös ensi viikolle. Keski- ja Etelä-Suomessa voi sataa sunnuntaina räntää. Kaiken tämän lisäksi luvassa voi olla viikonloppuna paikoin myös ukkosta ja kovaa tuulta. Kevätkelejä saadaan siis vielä odottaa.