Katolinen kirkko sai uuden johtajan. Paaviksi valittiin yhdysvaltalainen kardinaali Robert Francis Prevost. Hän otti nimekseen Leo XIV. Kyseessä on ensimmäinen Yhdysvalloissa syntynyt paavi kirkon historiassa. Valinta herätti heti keskustelua ja salaliittoteorioita erityisesti sosiaalisessa mediassa.
Sosiaalisessa mediassa on jo alettu yhdistää Leo-nimiä apokalyptisiin ennustuksiin. Erityisesti nostetaan esiin vanha, vuodelle 1139 ajoitettu profetia, jonka väitetään tulleen irlantilaiselta piispa Malakiasilta. Ennustuksen mukaan Leo XIV saattaisi olla viimeinen paavi ennen maailmanloppua.
Tekstissä puhutaan salaperäisestä ”Pietari Roomalaisesta”, joka johdattaa kirkkoa suurten koettelemusten aikana, ennen kuin ”seitsemän kukkulan kaupunki” tuhoutuu. Vaikka Leo XIV:n nimi tai kansalaisuus ei vastaa profetian yksityiskohtia, monet salaliittoteoreetikot ovat silti tarttuneet aiheeseen ja pitävät häntä mahdollisena ennustuksen täyttymyksenä.