Lotta Harala hehkui onnesta Yleisurheilugaalassa – sai tärkeän tunnustuksen

Aitajuoksija Lotta Harala on ollut kuluneena kesänä aktiivinen kilparadoilla, mutta ajoittain hän on ehtinyt nauttia myös Suomen hellekesästä. Taannoiset Tokion kisat eivät menneet ihan maaliin, mutta muuten kausi on sujunut hienosti. Nyt iloa arkeen on tuonut merkittävä huomionosoitus gaalassa.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Lotta Harala osallistui lukemattomien muiden urheilijoiden tavoin Yleisurheilugaalaan, jonka punaisella matolla hän loisti upeana. Haralan yllä nähtiin musta erittäin tyylikäs asuvalinta, jossa yläosa ja alaosa olivat erillisenä. Lotta lähti gaalasta kotiin onnellisena, sillä hän oli siellä voitokas.

Vuoden pikajuoksija

Pikajuoksija palkittiin nimittäin Yleisurheilugaalassa Vuoden pikajuoksija -tittelin ja siihen liittyvällä kunniakirjalla. Urheilija oli syystäkin onnellinen saatuaan tämän huomionosoituksen.

– Tuntuu tosi merkitykselliseltä saada tää tunnustus. Ekaa kertaa 33-vuotiaana ja näin hienona pikajuoksuvuotena. Tie tähän on ollu kaikkea muuta kuin suoraviivainen tai helppo, Lotta Harala kommentoi valintaansa.

– Kiviä on kannettu taskussa ja käännelty omaa reittiä etsien. Onnekseni en oo joutunut tekemään sitä yksin, vaan saanut jakaa kaiken @mmyttynen kanssa. Ilman sua tiedän, etten enää urheilis. Enkä olis päässyt kokemaan kaikkea tätä. Kiitos Matias! Ollaan me aikamoinen tiimi, Lotta jatkoi.

Jos upotus ei näy, voit katsoa sen tästä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.