Lyhyet kaupunkilomat kasvattavat suosiotaan – Euroopan kohteet kovassa nosteessa

Matkailu Toimittaja:

Aina ei tarvitse täyttä viikkoa reissuun lähteäkseen. Euroopassa on lukuisia kohteita, jonne voi mennä viettämään pitkää viikonloppua. Matkavarauspalvelu Trip.comin tuoreen datan mukaan enintään neljän päivän mittaiset matkat ovat kasvaneet 34 prosenttia vuodessa.

Ilmiö näkyy erityisen vahvasti Euroopassa. Lyhyet ulkomaanreissut ovat lisääntyneet selvästi etenkin italialaisten, ranskalaisten ja espanjalaisten matkailijoiden keskuudessa.

Gaudin talo Barcelonassa
Gaudin talo Barcelonassa, Kuva: Jocka Träskbäck
Barcelona, Sagrada Familia
Barcelona, Sagrada Familia. Kuva: Jocka Träskbäck / Stara

Barcelonan suosio nousussa

Yksi suosituimmista kohteista on Barcelona, joka kuuluu lyhyiden matkojen kärkikohteisiin saksalaisten, italialaisten ja ranskalaisten matkailijoiden joukossa. Tämä vuosi on erityinen Barcelonassa, sillä arkkitehti Antoni Gaudín kuolemasta tulee kuluneeksi sata vuotta.

Ikoninen Sagrada Família valmistuu viimein. Kaupunki on nimetty myös arkkitehtuurin maailmanpääkaupungiksi, ja tapahtumakalenteri houkuttelee mainiolla kulttuuritapahtumatarjonnallaan.

Brittiläisten matkailijoiden ykkösvalinta pitkälle viikonlopulle on Lissabon. Portugalin pääkaupunki vetää puoleensa aurinkoisella säällä. Värikkäät ja laatoitetut rakennukset ovat ihastuttavia ja saavat hymyn huulille. Kaupungissa on myös vahva ruokakulttuuri. Lissabon kiinnostaa myös espanjalaisia ja saksalaisia matkailijoita.

Istanbul on edelleen yksi matkailijoiden suosikki lyhyillä reissuilla. Kaupunki houkuttelee edullisuudellaan, hyvillä lentoyhteyksillään ja ainutlaatuisella historiallaan. Hagia Sofia, Suuri basaari ja Topkapin palatsi kuuluvat ensikertalaisen pakollisiin nähtävyyksiin.

Voit lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Matkailu -osioistamme.