Kavala huijaus liikkeellä: ”Virallinen viesti odottaa käsittelyä”

Digi Uutiset
Toimittaja:

Suomessa leviää huijauksia nyt muun muassa Kelan, Suomi.fi-palvelun ja pankkien nimissä. Huijausviestit voivat näyttää virallisilta.

Yksi yleisimmistä viime aikoina levinneistä teemoista huijauksissa on Suomi.fi-palvelu. Viimeaikaisiin huijauksiin on liitetty usein Verohallinnon nimi, kertoo Suomen telemarkkinointiliitto ry tiedotteessa.

– Uusi virallinen viesti odottaa käsittelyä. Arvoisa asiakas, Teille on toimitettu uusi virallinen viesti Verohallinnolta. Viesti on luettavissa Suomi.fi-palvelussa, tiedotteessa mainitussa esimerkkiviestissä väitetään.

Viestin lopussa on linkki, jonka väitetään johtavan Verohallinnon viestiin. Linkki ei kuitenkaan johda viralliseen palveluun, vaan henkilökohtaisia tietoja kalastelevalle huijaussivustolle.

Toinen viime viikoilla aktivoitunut huijaus on tehty S-Pankin nimissä. Viestissä väitetään, että palvelu on päättymässä.

– S-mobiili-palvelusi voimassaolo on päättymässä pian. Jotta verkkopalveluiden käyttösi jatkuisi sujuvasti, suosittelemme tarkistamaan S-mobiilin voimassaolon ja uusimaan sen tarvittaessa hyvissä ajoin, esimerkkiviestissä lukee.

Vastaanottajaa kehotetaan aktivoimaan palvelu uudelleen mukana olevan linkin kautta. Todellisuudessa linkki johtaa väärennetylle kirjautumissivustolle. Liikkeellä on jälleen myös Kelan nimissä lähettyjä huijausviestejä.

Kela-huijausten sisällöt liittyvät esimerkiksi etuuksiin, maksuihin, asiakirjoihin liittyviin ilmoituksiin ja kiireellisiin tarkastuspyyntöihin. Yhteistä viesteille on linkki, jonka väitetään johtamaan kirjautumissivustolle tai tietojen päivitykseen tarkoitetulla sivulle.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Uutiset -osioistamme.