Roomassa sijaitseva Fontana di Trevi -suihkulähde on yksi ikuisen kaupungin tunnetuimmista nähtävyyksistä. Eräs turisti on joutunut vaikeuksiin tehdessään liian läheistä tuttavuutta maailmankuulun suihkulähteen kanssa.
Keski-ikäinen nainen oli tullut katsomaan suihkulähdettä, kun hän päätti mennä istumaan maailmankuulun ja suojellun suihkulähteen reunalle ja laskea jalkansa suihkulähteen veteen.
Teko oli ymmärrettävästi alueen sääntöjä vastaan, eikä nainen selvinnyt tilanteesta ilman seurauksia. Tapauksesta verkossa leviävä video toimii hyvänä varoittavana esimerkkinä niille Roomaan aikoville turisteille, joilla on haasteita lukea paikallisia sääntöjä.
Teosta jopa 500 euron sakot
Hetkeä myöhemmin poliisit saapuivat nimittäin paikalle ja veivät naisen pois. Suihkulähteen alueella voimassa olevien sääntöjen mukaan hän voi saada teostaan jopa 500 euron sakot. Monet turistit istuvat kuvattavana suihkulähteen reunalla, mutta ymmärtävät pitää kuitenkin jalkansa poissa vedestä.
Fontana di Trevi -suihkulähteellä otettiin vuodenvaihteessa käyttöön kahden euron pääsymaksu. Päätöksen taustalla oli kaupungin valtava kävijämäärä, sillä suihkulähteellä vierailee joka päivä kymmeniä tuhansia ihmisiä. Uusi maksu voi tuoda kaupungille jopa yli 6,5 miljoonaa euroa vuodessa.
Pääsymaksuista saatavat rahat käytetään monumentin ja koko kaupungin kunnossapitoon. Maksu on eri asia kuin legendaariseen suihkulähteeseen heitetyt kolikot. Suihkulähteen rahat lahjoitetaan edelleen hyväntekeväisyyteen.
Rooman pormestari Roberto Gualtieri on kertonut, että pääsymaksu hillitsee kaaottisia turistivirtoja. Paikalliset asukkaat eivät kuitenkaan joudu maksamaan pääsymaksua. Lisäksi alle viisivuotiaat lapset ja vammaiset henkilöt pääsevät katsomaan suihkulähdettä jatkossakin ilmaiseksi.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Fontana di Trevi, Rooma tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.