Viljankuivaamon sisällä sytytettiin nuotio Aurassa – koko rakennus paloi

Uutiset Toimittaja:

Aurassa Oikokujalla sijaitsevassa viljankuivaamossa syttyi tammikuun puolivälin paikkeilla tulipalo. Rakennus tuhoutui tulipalossa kokonaan.

Tapausta tutkinut poliisi tavoitti kaksi nuorta, joita epäillään teosta. Toinen nuorista otettiin kiinni.

Esitutkinnassa poliisille selvisi, että tekohetkellä 14- ja 15-vuotiaat pojat olivat menneet sisälle rakennukseen. He olivat sytyttäneet sisätiloissa nuotion lämmitelläkseen.

Palo levisi nuotiosta rakenteisiin, ja lopulta koko rakennus paloi maan tasalle. Tulipalosta ei aiheutunut henkilövahinkoja.

– Nuorten tarkoitus ei siis ollut sytyttää rakennusta palamaan vaan lämmitellä nuotiolla rakennuksen sisällä, selventää tiedotteessa tutkinnanjohtaja, komisario Juhani Malmberg Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Poliisin selvitysten mukaan tulipalosta aiheutuneet vahingot kohosivat miljoonaluokkaan. Tapaus siirtyy vanhemman epäillyn osalta syyteharkintaan, sillä hän on rikosoikeudellisessa vastuussa.

Epäillyistä nuorempi ei ole ikänsä vuoksi rikosoikeudellisessa vastuussa, eikä asia siksi etene hänen osaltaan syyteharkintaan. Molemmat nuoret ovat kuitenkin vahingonkorvausvastuussa.

Tutkintaa johtaneen komisario Malmbergin mukaan teko ei ole esitutkinnan perusteella liittynyt sosiaalisen median ilmiöihin tai somehaasteisiin.

Viranomaiset saivat ilmoituksen tulipalosta Oikokujalla sijaitsevassa viljankuivaamossa tiistaina 13. tammikuuta vähän ennen iltakymmentä. Poliisipartiolle selvisi nopeasti, että rakennuksen luona oli liikkunut nuoria henkilöitä ennen tulipaloa.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.