Tulli: Suomen vienti vetää taas – yksi tuoteryhmä 240 prosentin kasvussa

Uutiset Toimittaja:

Suomen tavaraviennin arvo oli Tullin ennakkotilaston mukaan 6,5 miljardia euroa heinäkuussa 2026. Tammi-heinäkuun yhteenlaskettu vienti nousi 10,3 prosenttia, Tulli kertoo.

Vienti laski 13,8 prosenttia verrattuna edellisen vuoden heinäkuuhun. Tullin mukaan tähän vaikutti merkittävästi vertailukauden risteilyalusvienti, jonka arvo oli 1,8 miljardia euroa.

Vahvaa kasvua myös ilman risteilijää

Tämänvuotinen risteilyalusvienti osui kesäkuulle. Mikäli vertailukauden alusvientiä ei oteta huomion, kasvoi tavaraviennin arvo tämän vuoden heinäkuussa lähes 14 prosenttia.

Suomen päävientialojen vienti kasvoi huomattavasti heinäkuussa. Nopeinta kasvu oli farmaseuttisten tuotteiden viennissä, jonka arvo kasvoi jopa 240 prosenttia edellisvuoden heinäkuusta.

Myös koneiden ja laitteiden sekä sähköteknisten tuotteiden viennin kasvu jatkui heinäkuussa vahvana. Koko viennin kasvua tuki myös metsäteollisuuden tuotteista paperin ja kartongin viennin kasvu.

Tullin mukaan metalliteollisuuden tuotteiden vienti oli heinäkuussa voimakkaassa kasvussa edelliskuukauden laskun jälkeen. Kuljetusvälineiden sekä sellun ja puutavaran vienti oli edellisvuotta matalampaa.

Vienti Yhdysvaltoihin on moninkertaistunut kuluvan vuoden aikana.

– Farmaseuttisten tuotteiden viennin kasvu on ollut erittäin nopeata koko tänä vuonna. Vienti Yhdysvaltoihin on moninkertaistunut kuluvan vuoden aikana, ja jo yli puolet koko tavararyhmän viennistä suuntautuu Yhdysvaltoihin, kertoo tiedotteessa tulliylitarkastaja Christina Telasuo.

Tavaraviennin arvo oli heinäkuussa tavaratuonnin arvoa alhaisempi. Kauppatase oli alijäämineen 735 miljoonaa euroa.

Suomen tavaraviennin arvo kasvoi tammi-heinäkuussa 2026 yhteensä 10,3 prosenttia vuodentakaisesta. Koko vuoden 2025 vienti kasvoi vertailun vuoksi 3,0 prosenttia.

Viennin arvo on kasvanut jokaisena kuluvan vuoden kuukautena helmikuuta lukuun ottamatta.

Kasvua usein toimialoilla

– Tavaraviennin kasvun selvä nopeutuminen vuonna 2026 perustuu erityisesti suurimpien tavararyhmien eli koneiden ja laitteiden sekä sähköteknisten tuotteiden viennin vahvaan kehitykseen, Telasuo kertoo.

Lähde: Tulli

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.