Finnair Plus jäi kauas maailman kärjestä

Matkailu Toimittaja:

Monet suomalaiset matkailijat ovat liittyneet mukaan Finnairin kanta-asiakkaaksi Finnair Plus -jäsenyydellä. Kansainvälisessä vertailussa Finnairin kanta-asiakasohjelma ei kuitenkaan nyt menestynyt kovin hyvin.

World’s Best Airline Rewards Programs 2026 -selvityksessä Finnairin kanta-asiakkuus sijoittui nyt yhteensä 33 mukana olleen ohjelman listalla vasta sijalle 24., kun maailman parhaaksi kanta-asiakasohjelmaksi rankattiin kolmatta kertaa peräkkäin Air Francen ja KLM-lentoyhtiön yhteinen Flying Blue.

Lentopisteiden käyttäminen ja lentojen varaaminen

Selvityksen teki lentopisteiden käyttämiseen keskittyvä Point.me-palvelu, joka antoi Finnairin kanta-asiakasohjelmalle 60 pistettä sadasta. Voittaja sai arvioinnissa 88,8 pistettä.

Kilpailun ykkössijaa on siis pitänyt jo kolmen vuoden ajan hallussaan sama kanta-asiakasohjelma. Flying Bluen jälkeen toiseksi parhaaksi kanta-asiakasohjelmaksi sijoittui yhdysvaltalaisen United Airlinesin MileagePlus, joka sai selvityksessä 85 pistettä. Kolmanneksi parhaaksi rankattiin Air Canadan Aeroplan, joka sai 82,2 pistettä.

Monet paljon lentävät matkustajat ovat tarkkoja siitä miten kertyneitä lentopisteitä ja niillä saavutettuja etuja voidaan käyttää eri puolilla maailmaa. Erot kanta-asiakasohjelmien välillä ovat huomattavia. Point.me-palvelu kertoo analysoineensa peräti 250 miljoonan lentopisteen käyttämistä ja pisteillä varattavien lentojen hintaa. Tutkimuksen tuloksia tulkitessa tulee kuitenkin huomioida, että siinä painotettiin kanta-asiakasohjelmien hyötyjä erityisesti Yhdysvalloissa.

Palvelu käytti eri ohjelmien arvioinnissaan kahdeksaa eri osa-aluetta, joihin lukeutuvat muun muassa pisteiden kertyminen, palkintolentojen hinnat, kumppanilentoyhtiöt, varattavien paikkojen saatavuus sekä asiakaspalvelu ja varausten muuttamisen hinnat. Edellä mainittujen ohjelmien lisäksi Finnairin edelle kiilasivat selkeällä erolla muun muassa Qatar Airwaysin Privilege Club ja Turkish Airlinesin Miles&Smiles.

Hyvällä lentoyhtiöllä voi olla heikko kanta-asiakasohjelma.

Suomalaisen lentoyhtiön kanta-asiakasohjelman taakse jäivät sen sijaan esimerkiksi alueensa parhaaksi lentoyhtiöksi useasti valitun kreikkalaisen Aegean Airlinesin Miles+Bonus, saksalaisen Lufthansan Miles&More sekä pohjoismaisen SAS:n EuroBonus. Tutkittujen 33 lentoyhtiön ohjelmien viimeiseksi jäi tällä kertaa meksikolaisen Aeromexico-lentoyhtiön Rewards.

Staran toimituksen viime vuosien tekemät havainnot vahvistavat, että hyvällä lentoyhtiöllä voi olla heikko kanta-asiakasohjelma ja tilanne voi olla myös toisin päin. Tämä tutkimus ei kuitenkaan mitannut kanta-asiakasohjelmien hyötyjä varsinaisesti suomalaisten tai edes eurooppalaisten matkailijoiden näkökulmasta. Esimerkiksi Finnairin ja sen kumppanien käyttämien Avios-pisteiden todellinen arvo tulee siitä miten niitä voidaan käyttää ostoihin.

Lähteet: Point.me, AeroTime

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu -osioistamme.