Paul McCartneyn ensimmäinen kitara myytävänä

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

The Beatles -yhtyeen tosifaneille ja keräilijöille on nyt myynnissä todellinen aarre, kun Paul McCartneyn ensimmäinen kitara on myynnissä. Soitin myydään huutokaupassa myöhemmin tässä kuussa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Nyt myynnissä oleva soitin oli ensimmäinen kitara, johon Macca on koskenut. Paul McCartney opetteli kyseisellä akustisella kitaralla ensimmäiset sointunsa 15-vuotiaana. Kitara kuului Maccan koulukaverille Ian Jamesille, joka nyt rahoittaa eläkepäiviään myymällä soittimen – McCartneyn luvalla tietenkin.

Lontoon legendaarisella Beatles-studiolla huutokaupattavan kitaran hinnan arvioidaan nousevan yli 100.000 puntaan, eli noin 180.00 euroon. Huutokauppa pidetään 28. heinäkuuta.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.