Näin silmä valehtelee: Mainokset ovatkin vain illuusiota

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Optisissa harhoissa ja illuusioissa ihmisen silmä usein uskoo näkevänsä jotain aivan muuta kuin mitä todellisuudessa näkee. Nyt tätä ominaisuutta on käytetty hyväksi mainoskuvissa, jotka näyttävät ensivilkaisulla olevan silkkaa pornografiaa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Kuvia tarkemmin katsottaessa saadaan kuitenkin huomata, että niissä ei todellisuudessa näykään mitään intiimiä. Provokatiiviset asennot ja ihmismieli vain piirtää kuvista hieman todellisesta poikkeavan kuvan.

Kuvissa nähtävillä naisilla ei ole lainkaan alushousuja, mutta siitä huolimatta kyseessä on espanjalaisen Jane Pain -alusvaatemerkin kampanja. Valokuvat ovat Natasha Ygelin käsialaa. Mainoskampanja voitti tänä vuonna Argentiinassa maan arvostetuimman Lapiz de Oro -palkinnon.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.