Lehti: Teräsmies on homo!

Yhdysvaltalainen homolehti on kyseenalaistanut valkokankaallakin nähdyn sarjakuvasankari Teräsmiehen seksuaalisuuden. Advocate -lehti kutsuu supersankaria ulos kaapista tuoreimmassa numerossaan otsikolla ”Kuinka homo Teräsmies on?”.

------

Lehti on jo aiemmin ihmetellyt näkyvästi Teräsmiehen seksuaalista suuntausta verkkosivuillaan ja internetin keskustelupalstoilla. Teriksen homofanit ovat lehden mukaan olleet jo pitkään vakuuttuneita hahmon homoseksuaalisuudesta ja nyt he vaativat sarjakuva- ja elokuvapomoja myöntämään asian julkisesti.

Seuraavassa Superman -elokuvassa pääroolia näyttelevä Brandon Routh äänestettiin äskettäin Out-homolehdessä maailman toiseksi suurimmaksi homoikoniksi heti Paris Hiltonin jälkeen. Lehden väitteet ovat luonnollisesti saaneet tylyn vastaanoton Teriksen fanien keskuudessa.